Uncategorized

Karacadağ Pirinci Nasıl Pişirilir? En Güzel Pirinç Pilavı Tarifi

Karacadağ Pirinci Nasıl Pişirilir? Dünyanın en iyi pirinci olarak bilinen ancak Karacadağ Pirinci ile güzel bir pirinç pilavı nasıl yapılır? Bu yazımızda detaylı olarak ele alacağız.

Karacadağ Pirinci

Karacadağ Pirinci Urfa mı? Diyarbakır mı ?

Karacadağ pirinci organik olarak Urfa‘nın Siverek ilçesine bağlı volkanik dağ olan Karacadağ eteklerin organik olarak üretilmektedir. Modern makinanın çıkmadığı geleneksel tarımla üretilmektedir. Ancak Pirinci tescilini Diyarbakır yapmış. Diyarbakır’ın Çermik gibi ilçelerinde de yetiştirilmektedir.

Karacadağ Pirincini güzel yapan volkanik dağın eteklerinde ve yüksekte yetişmesidir. Düz ovalarda ve modern tarım teknikleri uygulanarak yetiştirilen pirinç hiç bir zaman Volkanik dağın eteklerinde ve organik olarak üretilen pirincin tadını veremez.

Karacadağ Pirinci Nasıl Pişirilir?

Karacadağ Pirinci Nasıl Pişirilir? Normal pirinç pilavı ile aynı teknikleri uygulayamazsınız. Çünkü Su oranı diğer pirinçlere göre farklıdır. Normal Karacadağ Pirinci su oranı 1’e 3 iken bizim pirincimiz birinci kalite olup su oranı 1’e 4.5 tir. Eğer pirinci bizden aldıysanız bu hususa dikkat etmeniz gerekiyor. Diğer pirinçlere göre daha çok su oranına sahiptir. Az pirinçle çok pirinç pişirebilirsiniz.

Bu yazımızda Karacadağ Pirinci nerede satılır sorusuna cevap verdiğimiz gibi, Karacadağ pirincinin pişirilme tekniklerini de anlattık. Aşağıda bir takipçimizin tarifini ekliyoruz.

Karacadağ Pirinci Tarifi Kestaneli İç Pilav

Malzemeler:
🥣1 su bardağı pirinç Karacadağ pirincini kullandım
🥣1su bardağı pişmiş kestane
🥣2 orta boy kuru soğan
🥣1 yemek kaşığı kuş üzümü
🥣1 yemek kaşığı traşlanmış badem ( ya da dolmalık fıstık )
🥣2 yemek kaşığı sade yağ ( ya da tereyağı)
🥣1 tatlı kaşığı yenibahar
🥣 1 tatlı kaşığı tuz
🥣1 çay kaşığı tarçın
🥣1 yemek kaşığı esmer şeker
🥣1/2 su bardağı et suyu +1 bardak su  sade kemik suyunu kullandım ( normal pirinç için ölçü 1 pirinç 1,5 sudur, ancak ben Karacadağ pirinci kullandığım için 1 pirinç 2,5 su kullandım)

YAPILIŞI: 🥣Sade yağı eritip ince doğradığım soğanları biraz kendini bırakana kadar çeviriyorum.
🥣Ardından iyice yıkayıp süzdüğüm pirinci ekleyip kavurmaya devam ediyorum.
🥣Sonra içine badem , kestane ve önceden ıslatıp süzdüğüm kuş üzümü ekleyip 1-2 dk daha kavuruyorum.
🥣6-7 dk kavurduktan sonra tuzu ve baharatları ekliyorum.
🥣Son olarak su ve et suyunu ekleyip kapağını kapatıyorum. Kaynayana kadar yüksek daha sonra kısık ateşte suyunu çekene kadar pişiriyorum.
🥣Suyunu çeken pilavı kapağın altına pamuklu bir bez koyarak yarım saat kadar dinlendiriyorum.
🥣İnce kıyılmış dereotu ile servis ediyorum.
İster hindi , et ya da tavuk ile servis edin , isterseniz tek başına. Her hali güzel bence. Ben alışık olunan hindi ile değil iyi pişmiş bir kuzu kol ile tercih ederim 😋😉👌 Ya da sadece ciğer ile 👌😋 Tarif benden denemesi sizden 🥰 Yüzünüzden tebessümün eksik olmadığı, mutlu, huzurlu, sağlıklı bir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir