Uncategorized

Sade Yağ Nedir? Nasıl Yapılır?

Sade Yağ Nedir? Nasıl Yapılır? Sade yağ, Süt yağı olarak bilinen hayvansal yağdır. Bu yazımızda Urfa Sade yağ fiyat ve sade yağı nasıl yapılır ile ilgili konuşacağız.

Sade Yağ Nedir?

Sade Yağ Nedir? Geleneksel yöntemlerle yağlı yoğurttan yağın çıkarılma işleminde sonra Tereyağı meydanı geliyor. Tereyağı tuzlanıp dinlendirildikten sonra eritilme işleminde tuzun süzülmesi sonrasında oluşmaktadır. İnsan sağlığına çok yararlı olan hayvansal yağ olan Sade Yağ, Tüm yemeklerde olduğu gibi kahvaltılarda da kullanılmaktadır.

Sade Yağ Yararları

  • Bildiğiniz tüm yağlardan daha faydalı olmakla beraber daha lezzetlidir.
  • Koyun ve inek olarak iki çeşit bulunan sade yağ, hafifi olan inek sade yağıdır. genelde sarı renkli olur koyun beyaz renkte olmaktadır.
  • Zayıflamaya yardımcı olur
  • Kolesterolü düşürür.
  • Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.
  • Bağırsak sağlığını korumya yardımcı olur
  • Sindirime düzenler
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Güçlü antioksidanlar içeren sade yağ, Kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruyuculuk sağlamaktadır.

Sade Yağ Nasıl Yapılır?

Sade Yağ Nasıl Yapılır? Sade yağ, Öncelikle inek sütü sağıldıktan sonra geleneksel bir makine yağlı ve yağsız süt ayrılır. ikisinde de yoğurt yapılır. Yağlı yoğurt yayık makinesine alınarak üstüne buz atılır ve çalıştırılır. daha sonrasın üst tabakada tereyağı ortaya çıkar.

Sade yağ

Yukarıda gördüğünüz Derinden yapılmış yayık için kullanılan bir araçtır. Bunun yanı sıra yağın saklanması için yukarıda ki aynısın olan Arapça ismi “Ukka” olan bir deriyi kullanıyoruz.

Tereyağı çıkarıldıktan sonra üzerine tuz eklenip dinlendiriliyor. Sonrasında odun ateşinde eritiliyor. Tuz altta kalıyor, üzerinde de hafif oluşan ayran çıkıyor. İkisini süzdükten sonra buzdolabına alıyoruz. donduktan sonra gerek kahvaltılarımızda üzerine bal veya sıcak ekmeğe sürerek tükettiğimiz gibi yemeklerimizde de kullanmaktayız. Yemekler çok güzel bir lezzet vermektedir.

Yöresel ürünler alanında en önemli ürünlerimiz arasında olan Urfa Sade Yağı kendimiz kendi hayvanlarımızdan yapıyoruz. Tamamen doğal hiç bir katkı maddesi katılmadan organik olarak yapıyoruz.

sade yağ fiyat

Sade yağı fiyatı öncelikle koyun ve inek sade yağı olarak değişmektedir. Hakiki koyun sade yağı bulmanız neredeyse imkansız kg fiyatı 150 tl arasındadır. İnek sade yağı ise 90-100 tl arasında değişmektedir.

sade yağ nasıl yapılır

Tereyağı çıkarıldıktan sonra üzerine tuz eklenip dinlendiriliyor. Sonrasında odun ateşinde eritiliyor. Tuz altta kalıyor, üzerinde de hafif oluşan ayran çıkıyor. İkisini süzdükten sonra buzdolabına alıyoruz.

sade yağ nerede satılır

Sade yağ, hayvancılığın gelişmiş olduğu illerde satılmaktadır. Sitemiz gibi yöresel ürünler satılan yerlerden alabilirsiniz.

sade yağ nasıl saklanır

Sade yağı buzdolabında bekletmeniz gerekiyor. açıkta kalması halinde eriyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir