Uncategorized

Nerenin Biber Salçası Meşhur?

Nerenin Biber Salçası Meşhur? Biber salçası Urfalıca İsot salçası olarak bilinen bir diğer ismi biber reçeli olarak bilinen Urfa’da meşhur olan salçadır. Biber salçası…

Nerenin Biber Salçası Meşhur?

Nerenin Biber Salçası Meşhur? İller bazında ele alındığında Hatay, Antep, Maraş ve Urfa illeri biber salçaları ile meşhur illerimiz arasında yer almaktadır, Her ilin biberi farklı olmakla beraber her ilin yapım aşaması ve yapımı da farklıdır.

Biber salçasına lezzeti veren kullanıldığı biberdir. Urfa’da biber isot olarak bilinir. Ve Urfa’nın biberi isotu meşhurdur. Özel bir biber çeşidi olan Urfa isotu sadece Urfa’da yetiştirilmektedir. İklimine ve toprakla uyumlu olan biberleri başka bir şehre veya yere götürdüğünüzde aynı biberi elde edemiyorsunuz hatta biber tutmuyor.

Urfa isotu C vitamini olarak bir portakalın 3 katı C vitamini bulunmaktadır. Ayrıca isotta bulunan şeker oranı diğer biberlerin şeker oranı %8 iken Urfa isotunda şeker oranı %19’dur. Bu nedenle nerenin biber salçası meşhur sorusunun cevabı Urfa’dır.

Bu yazımızda diğer illerin ve Urfa salçası karşılaştırması yer alıyor. Urfa biber salçası Eylül-Ekim aylarında Güneşte kurutularak yapılabilir. Urfa Yöresi olarak sitemizden güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir