Uncategorized

Ev Yapımı Salça Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Hususlar

Ev Yapımı Salça almaya niyet ettiniz. Ve bunu tanıdığınız bir kişiden değil de internetten alacaksınız. Öncelikle Ev yapımı salça bir kaç çeşidi bulunmaktadır. Hatay, Antep, Adana, Maraş ve Urfa her biri ayrı salça yapmakla beraber Eğe yöresi de ev yapımı salça yapımı yapmaktadır.

Ev Yapımı Salça Kaynatma mı? Güneş Kurutması mı?

Ev Yapımı Salça Kaynatma mı? Güneş Kurutması mı? Öncelikle buna karar vermeniz gerekiyor. Kaynatma fabrikalarda kullanılan bir üretim çeşididir. Domates salçası tatlı olur, Güneş Kurutması ekşi olur bunlar domates salçası, Kaynatma salçalar Hatay, Antep, Adana, Maraş illerinde yapılmaktadır. Tabi güneş kurutması yapılan var ancak satışı yapılan yer neredeyse yoktur.

ev yapımı salça

Güneş Kurutması Urfa Yöresi ve Ege Bölgesinde (Aydın) güneş kurutması yapıyor. Ege Bölgesinde kaynatma da yapılmaktadır. Güneş kurutması ve kaynatma salça arasındaki farklar, Öncelikle kaynatmalar, yapay ısı nedeniyle ve kaynatılması nedeniyle sebzeler içerisinde yani salçalarda bir çok yararlı madde kaybolmaktadır.

Kaynatma Salçalar; Yapılan ev yapımı salça, Ne kadar salça denilse de aslında sostur. Yemek yaparken 10 kaşık koysanız bile tadını ancak alabiliyorsunuz. Robotta domatesi çekip kaynatma işlemidir. Ayrıca kaynatma salçalar çok az fire olduğu için çok uygun bir şekilde mal ediliyor.

Güneş kurutması ise tamamen doğal olduğu için, fire çok fazladır. Yani kaynatmada 2 kg domatesten 1 kg elde ediliyorsa, Güneşte kurutlan bir salçada 12 kg domatesten 1 kg salça elde ediliyor. Ama yemeklerde 10 kaşık yerine 1 kaşık koymanız yeterli olacaktır. Ayrıca doğal ev yapımı salça olması nedeniyle güneşte kurutulması nedeniyle domateste veya biberde yer alan yararlı mineraller, vitaminler olduğu gibi kalıyor.

Urfa Yöresi Salça

Doğal organik salça eskiden yapıldığı gibi güneşte yapılmaktadır. Birde üretildiği il çok önemlidir. Urfa’da Mezopotamya bölgesi Dünya’nın en verimli toprakları olmaktadır. Yukarı Mezopotamya olarak bilinen Harran Ovası Şanlıurfa’da yer almaktadır. Gerek toprağı gerekse burada yetiştirilen ürünler farklı olmaktadır. Aynı tohumun Harran ovasında ekilen ile başka yerde ekilen sebze veya bakliyat arasında çok büyük farklılık olmaktadır.

Urfa’da isot (biber) çok meşhurdur. Bir çok dostumuza tohum göndermişizdir. Başka illere, orada yetiştirilen biber ile burada yetiştirilen biberler arasında çok fark oluyor. Çünkü toprak aynı toprak değildir. Urfa isotunda yer alan şeker oranı, Yer alan vitaminler Urfa’da yetiştirilmesi halinde çok farklılık göstermektedir.

Her ilin salçasını alabilirsiniz. Ancak Urfa’yı da denemenizi tavsiye ederiz. Aradaki lezzet farkını çok net bir şekilde göreceksiniz. Aynı işlem Biber salçası içinde geçerli, Ev yapımı salça alacaksanız bizi tercih etmeniz halinde bugüne kadar almadığınız lezzeti alacağınızın garantisini veriyoruz. Aşağıda Domates salçamızın yapılışı ..

Ev Yapımı Salça yapımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir