Uncategorized

Urfa Patlıcanlı Kebap Nasıl Yapılır?

Urfa Patlıcanlı Kebap Nasıl Yapılır? Urfa’ya has olan kebap türüdür. Tepsi kebabı ile karşılaştırılabilir. Ancak farklıdır.

Urfa Patlıcanlı Kebap Nasıl Yapılır

Urfa Patlıcanlı Kebap en iyi birecik patlıcanı ile yapılır. Ancak bu patlıcanı bulmak için mevsiminde Birecik ilçesine gitmeniz gerekiyor. Uzun ve aynı kalınlıkta patlıcanlar işiniz görecektir

Malzeme olarak patlıcan, kıyma et ve tuz yeterli olacaktır. Kıyma etinizi iki defa çektirin, veya yağlı olması gerekiyor. Kaburga eti en lezzetli olandır. Ancak hangisi seviyorsanız o eti kullanabilirsiniz.

Urfa da patlıcanlı kebap eti zırhla çekilmektedir. Etin düşmemesi için iyice yoğurmanız gerekiyor. Mangalda yapılacak olan kebap için bizler özel yapım kalın şiş kullanıyoruz ancak normal satılan kalın şişelerde iş görür.

Urfa Patlıcanlı kebabın en önemli sırrı ise dinlendirilmesidir. Onu da detaylı olarak belirteceğiz

Patlıcanları eşit büyüklükte bölün, sonra bir patlıcan bir et olacak şekilde şişe geçirin. Mangala aldığınız şişleri çok çevirmeyin etler düşebilir. Mümkünse bir kere çevirin. Pişen kebap bir tepsiye alın. Ev bir Pet şişeye şu doldurup kapağını delin. Pet şişe ile patlıcanlı kebabı sulayın. Daha sonrasında üstünü yine bir tepsi ile kapatıp bir saat dinlendirdikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir