ev yapımı salça

Ev Yapımı Salça Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Hususlar

Ev Yapımı Salça almaya niyet ettiniz. Ve bunu tanıdığınız bir kişiden değil de internetten alacaksınız. Öncelikle Ev yapımı salça bir kaç çeşidi bulunmaktadır. Hatay, Antep, Adana, Maraş ve Urfa her biri ayrı salça yapmakla beraber Eğe yöresi de ev yapımı salça yapımı yapmaktadır.

Ev Yapımı Salça Kaynatma mı? Güneş Kurutması mı?

Ev Yapımı Salça Kaynatma mı? Güneş Kurutması mı? Öncelikle buna karar vermeniz gerekiyor. Kaynatma fabrikalarda kullanılan bir üretim çeşididir. Domates salçası tatlı olur, Güneş Kurutması ekşi olur bunlar domates salçası, Kaynatma salçalar Hatay, Antep, Adana, Maraş illerinde yapılmaktadır. Tabi güneş kurutması yapılan var ancak satışı yapılan yer neredeyse yoktur.

Poster 42x59.4 сm
ev yapımı salça

Güneş Kurutması Urfa Yöresi ve Ege Bölgesinde (Aydın) güneş kurutması yapıyor. Ege Bölgesinde kaynatma da yapılmaktadır. Güneş kurutması ve kaynatma salça arasındaki farklar, Öncelikle kaynatmalar, yapay ısı nedeniyle ve kaynatılması nedeniyle sebzeler içerisinde yani salçalarda bir çok yararlı madde kaybolmaktadır.

Kaynatma Salçalar; Yapılan ev yapımı salça, Ne kadar salça denilse de aslında sostur. Yemek yaparken 10 kaşık koysanız bile tadını ancak alabiliyorsunuz. Robotta domatesi çekip kaynatma işlemidir. Ayrıca kaynatma salçalar çok az fire olduğu için çok uygun bir şekilde mal ediliyor.

Güneş kurutması ise tamamen doğal olduğu için, fire çok fazladır. Yani kaynatmada 2 kg domatesten 1 kg elde ediliyorsa, Güneşte kurutlan bir salçada 12 kg domatesten 1 kg salça elde ediliyor. Ama yemeklerde 10 kaşık yerine 1 kaşık koymanız yeterli olacaktır. Ayrıca doğal ev yapımı salça olması nedeniyle güneşte kurutulması nedeniyle domateste veya biberde yer alan yararlı mineraller, vitaminler olduğu gibi kalıyor.

urfayoresi1200x1200
Urfa Yöresi Salça

Doğal organik salça eskiden yapıldığı gibi güneşte yapılmaktadır. Birde üretildiği il çok önemlidir. Urfa’da Mezopotamya bölgesi Dünya’nın en verimli toprakları olmaktadır. Yukarı Mezopotamya olarak bilinen Harran Ovası Şanlıurfa’da yer almaktadır. Gerek toprağı gerekse burada yetiştirilen ürünler farklı olmaktadır. Aynı tohumun Harran ovasında ekilen ile başka yerde ekilen sebze veya bakliyat arasında çok büyük farklılık olmaktadır.

Urfa’da isot (biber) çok meşhurdur. Bir çok dostumuza tohum göndermişizdir. Başka illere, orada yetiştirilen biber ile burada yetiştirilen biberler arasında çok fark oluyor. Çünkü toprak aynı toprak değildir. Urfa isotunda yer alan şeker oranı, Yer alan vitaminler Urfa’da yetiştirilmesi halinde çok farklılık göstermektedir.

Her ilin salçasını alabilirsiniz. Ancak Urfa’yı da denemenizi tavsiye ederiz. Aradaki lezzet farkını çok net bir şekilde göreceksiniz. Aynı işlem Biber salçası içinde geçerli, Ev yapımı salça alacaksanız bizi tercih etmeniz halinde bugüne kadar almadığınız lezzeti alacağınızın garantisini veriyoruz. Aşağıda Domates salçamızın yapılışı ..

Biber salçası fiyatı

Biber Salçası Fiyatı Nedir? En İdeal Fiyat Nedir?

Biber Salçası Fiyatı Ne Olmalıdır? Biber salçası fiyatı yörelere göre değiştiği gibi yapımına göre de fiyatı değişmektedir. Biber salçasının yapımı örneğin kaynatma ve güneş kurutma olarak yapılan biber salçası fiyatı çok ama çok farklıdır.

Biber Salçası Fiyatı Hesaplama!

Biber Salçası Fiyatı Hesaplama! En basit tabirle güneş kurutması Urfa biber salçası fiyatını hesaplayalım. Urfa biberi diğer biberlerin çok farklıdır. İçerisinde ki yararlı maddeler şeker oranı ve lezzeti diğer biberlere göre kat kat fazla olduğunu belirtmek gerekir.

Urfa’da yeni sezon biberler kg 2-3 tl arasında değişmektedir. Güneşte kurutma yapıldığı için 1 kg biber salçası 12-14 kg dan çıkmaktadır. Ortalama fiyat 2.5 tl olarak hesaplarsak, 13 kg biberden 1 kg biber çıktığına göre işçilik hariç bir Ev Yapımı Biber Salçası kilo fiyatı 32,5 TL çıkmaktadır. Bunun yapım aşaması vs işçilik min 1 TL hesaplanırsa kg fiyatı 33,5 TL Bunun tuzu, ve kurutma işlemi yani el emeği çok düşük hesaplanarak çıkarılmış bir hesaptır.

Güneşte kurutulmuş Biber Salçası fiyatı 33,5 Paketleme düşünülürse 1 kg paketleme ücreti 3 tl’dir. fiyat oldu 36,5 TL Gerçek bir biber salçası fiyatı bu şekildedir. Aslında güzel biber biberin fiyatı Türkiye’de her yörede aynıdır. Antep, Hatay, Aydın gibi illerin fiyatları da aşağı yukarı bu şekildedir.

Kaynatma biber salçası fiyatı ise Kaynatma da genelde 5 kg biberden 1 kg salça çıkmaktadır. fiyat 12,5 tl, ambalaj ile 15,5 Tl, Ucuz biber salçası olarak bildiğiniz salçalarda genelde hazır domates salçası kullanımı bulunmaktadır. Bu nedenle fiyatlar oldukça düşük olmaktadır. Ayrıca ucuz biber diye bilinen fırfır biberi çok ucuzdur. Ondan yapılan bir salçanın fiyatı 7-8 tl arasında olmaktadır.

antep biber salcasi fiyati
Antep Biber salçası fiyatı

Büyük bir pazaryerinde satılan biber salçası fiyatı 11 TL olarak yazılmış ve yüzlerce kişi satın almış. Bunun hesabını hemen yapalım sizinle, pazaryerinde %15 komisyon ve 3 tl kargo ücreti kesilmektedir. Yani 11 tl satılan biber salçası satıcının hesabına 6,5 Tl yatırılmaktadır. ambalaj 3 Tl diyelim ki 3,5 TL, Sizce bu biber salçası fiyatı doğru mu? Gerçi bir kaç müşterinin yorumuna göre poşette göndermiş, Ambalaj fiyatı düşülebilir.

Antep Biber salçası fiyatı, Yüzlerce kg satışı yapılan salça ile ilgili çok fazla olumlu yorum yapılmış sizin gördüğünüz gibi, Ya alanlar hayatlarında hiç biber salçası yememiş yada şişme yorumlardır. Bazı müşteriler ise bize biber salçası yerine domates salçası geldi diye olumsuz yorum yapmışlar, Hazır biber saşlçası bile bu kadar ucuz değilken sizin ne bekliyordunuz ki? Biber salçası fiyatı hesap ortadır. Biber salçası yediğinizde saf biber tadı almanız gerekiyor. Eğer ekşilik varsa bilinki güneş kurutması domates salçası eklenmiştir. Ama tatlılık varsa fazla geliyorsa hazır domates salçaları eklenmiştir.

Biber salçası fiyatı

Nerenin Biber Salçası Meşhur?

Nerenin Biber Salçası Meşhur? Biber salçası Urfalıca İsot salçası olarak bilinen bir diğer ismi biber reçeli olarak bilinen Urfa’da meşhur olan salçadır. Biber salçası…

Nerenin Biber Salçası Meşhur?

Nerenin Biber Salçası Meşhur? İller bazında ele alındığında Hatay, Antep, Maraş ve Urfa illeri biber salçaları ile meşhur illerimiz arasında yer almaktadır, Her ilin biberi farklı olmakla beraber her ilin yapım aşaması ve yapımı da farklıdır.

Biber salçasına lezzeti veren kullanıldığı biberdir. Urfa’da biber isot olarak bilinir. Ve Urfa’nın biberi isotu meşhurdur. Özel bir biber çeşidi olan Urfa isotu sadece Urfa’da yetiştirilmektedir. İklimine ve toprakla uyumlu olan biberleri başka bir şehre veya yere götürdüğünüzde aynı biberi elde edemiyorsunuz hatta biber tutmuyor.

Urfa isotu C vitamini olarak bir portakalın 3 katı C vitamini bulunmaktadır. Ayrıca isotta bulunan şeker oranı diğer biberlerin şeker oranı %8 iken Urfa isotunda şeker oranı %19’dur. Bu nedenle nerenin biber salçası meşhur sorusunun cevabı Urfa’dır.

Bu yazımızda diğer illerin ve Urfa salçası karşılaştırması yer alıyor. Urfa biber salçası Eylül-Ekim aylarında Güneşte kurutularak yapılabilir. Urfa Yöresi olarak sitemizden güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Evde domates salçası nasıl yapabilirim

Hatay Salçası, Antep Salçası vs Urfa Salçası

Hatay Salçası, Antep Salçası vs Urfa Salçası Salça satın alacaksınız ancak elinizde 3 şehrin salça çeşitleri bulunmakta ve hangisini seçeceğinizi bilmek istiyorsanız bu yazımızda 3 şehir olan Hatay Salçası olmak üzere Antep salçası ve Urfa salçasının karşılaştırmasını yapacağız.

Domates Salçası Nasıl Yapılmaktadır?

Hatay Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Hatay Domates Salçası Nasıl Yapılır? Domates Salçası Nasıl Yapılmaktadır? Öncelikle Hatay domates salçası yapımı ele alalım. Hatay ilimizde toplanan domatesler temizlendikten sonra 3 veya 4 parçaya ayrılarak bir çuvala konularak ayak ile ezilerek suyu çıkarılır.

hatay domates salçası yapımı
hatay domates salçası yapımı

Domateslerin suyu iyice çıktıktan sonra su kazanlara alınır belli bir kıvama gelene kadar kaynatılır daha sonrasında güneşte kurutulmaya bırakılır. Hatay domates salçasını bu şekilde yapmaktadır. Antep Domates salçası da bu şekilde yapılmaktadır. Burada domatesin yerli olup olmamasına bakılmadan halden alınan domateslerle yapılmaktadır.

Urfa Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Urfa Domates Salçası Nasıl Yapılır? Urfa’da domates salçası yerli ata tohumlarından elde edilen domateslerden yapılmaktadır. Domatesler temizlendikten sonra sonra 3-4 parçaya ayrılır, Sonrasında bir altta kova olacak şekilde üste tarafta süzgeç ile domatesler el ile ezilerek suyu çıkarılır. Suyu altta kovalara akarken tohumu süzgeçte kalıyor.

Urfa Domates salçası yapımı işçiliği fazla olan ve suyu el ile basma veya pres olmadan suyu el ile çıkarılır. Daha sonrasında hiç bir kaynatma işlemi yapılmadan tepsilerde güneşe serilir.

Urfa Domates Salçası Nasıl Yapılır?
Urfa Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Güneşe serilen domates salçası belli kıvama gelene kadar sabah akşam üzerine gelen tozlar temizlenmekle beraber karıştırılır, belli kıvama geldikten sonra salça azalar ve diğer tepsilerle birleştirilir. Yine ince bir tabaka şeklinde serilir, Ev yapımı salça kıvamını aldıktan sonra rengini dilerse kırmızı dilerse de koyu kırmızı yapabilir, bu tamamen yapan kişinin zevkine göre değişmektedir.

Tabi bu şekilde olduğu için diğer illerin salçalarına göre daha fazla domates kullanılmakla beraber işçilik çok fazladır. Hiç bir kaynatma kullanılmadığı için de güneşte pişirilme süresi oldukça yüksektir. Urfa’da salça Ağustos ayının sonu ile Eylül ayında yapılmaktadır. Yerli domateslerin yetişmesi sonrasında ve güneşin çok yanıcı olmaması istenmektedir.

Biber Salçası Yapımı

Biber Salçası Yapımı, Biber salçası yapımı hemen hemen her 3 ile ufak farklılıklarla olmak üzere aynı yöntem ile yapılmaktadır. Burada ki asıl sır Biberin kendisi ve Güneşte kurutma yöntemidir. Hatay, Antep ve Urfa illerinde toplanan biberler temizlendikten sonra çekilerek güneşe bırakılmaktadır. Hatay ve Antep’te salça güneşe serilirken ince bir şekilde değilde çok fire olmaması için kalın bir şekilde güneşe serilirdikten belli bir süre sonra güneşten alınır salça rengi genelde kırmızı olmaktadır.

Urfa Biber salçası ise Asıl sır yerli biberinde, Çünkü yerli biberi Urfa’dan başka hiç bir yerde yetişmemekle beraber birinci sınıf bir biber yetiştirilmektedir. Ki Urfa’nın simgesi Biber(isot)dir. Ayırca güneşte ince serilmektedir, Kıvam olarak daha yoğun olmakla beraber dileyen kişiler kırmızı dileyenler ise koyu kırmızı yapabilir. Hatta siyah sevenler güneşte daha fazla bekleterek siyah biber salçası elde etmektedir.

Urfa biberleri sadece Urfa’nın ihtiyacını gidermektedir. Çünkü her ev biber salçası ve isot yapmakta ve yetiştirilen biberler sadece Urfa halkına yetmektedir. Urfa biberlerinin Ağostos sonu ve Eylül ayında hasat edilmektedir. Ve Salçalarda bu aylarda yapılmaktadır.

Burada Maraş Biber salçasına da değinmek istiyorum. Maraşın yerli biberi olan Fırfır biberden üretilmektedir. Çok ucuz olmakla beraber kalite ve fiyat bakımında ucuz olmaktadır. Bu nedenle bu biberden üretilen salçalar ve isotlar ucuz satılmaktadır.

sade-yağ

Sade Yağ Nedir? Nasıl Yapılır?

Sade Yağ Nedir? Nasıl Yapılır? Sade yağ, Süt yağı olarak bilinen hayvansal yağdır. Bu yazımızda Urfa Sade yağ fiyat ve sade yağı nasıl yapılır ile ilgili konuşacağız.

Sade Yağ Nedir?

Sade Yağ Nedir? Geleneksel yöntemlerle yağlı yoğurttan yağın çıkarılma işleminde sonra Tereyağı meydanı geliyor. Tereyağı tuzlanıp dinlendirildikten sonra eritilme işleminde tuzun süzülmesi sonrasında oluşmaktadır. İnsan sağlığına çok yararlı olan hayvansal yağ olan Sade Yağ, Tüm yemeklerde olduğu gibi kahvaltılarda da kullanılmaktadır.

Sade Yağ Yararları

 • Bildiğiniz tüm yağlardan daha faydalı olmakla beraber daha lezzetlidir.
 • Koyun ve inek olarak iki çeşit bulunan sade yağ, hafifi olan inek sade yağıdır. genelde sarı renkli olur koyun beyaz renkte olmaktadır.
 • Zayıflamaya yardımcı olur
 • Kolesterolü düşürür.
 • Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Bağırsak sağlığını korumya yardımcı olur
 • Sindirime düzenler
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Güçlü antioksidanlar içeren sade yağ, Kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruyuculuk sağlamaktadır.

Sade Yağ Nasıl Yapılır?

Sade Yağ Nasıl Yapılır? Sade yağ, Öncelikle inek sütü sağıldıktan sonra geleneksel bir makine yağlı ve yağsız süt ayrılır. ikisinde de yoğurt yapılır. Yağlı yoğurt yayık makinesine alınarak üstüne buz atılır ve çalıştırılır. daha sonrasın üst tabakada tereyağı ortaya çıkar.

urfa yayik makinesi
Sade yağ

Yukarıda gördüğünüz Derinden yapılmış yayık için kullanılan bir araçtır. Bunun yanı sıra yağın saklanması için yukarıda ki aynısın olan Arapça ismi “Ukka” olan bir deriyi kullanıyoruz.

Tereyağı çıkarıldıktan sonra üzerine tuz eklenip dinlendiriliyor. Sonrasında odun ateşinde eritiliyor. Tuz altta kalıyor, üzerinde de hafif oluşan ayran çıkıyor. İkisini süzdükten sonra buzdolabına alıyoruz. donduktan sonra gerek kahvaltılarımızda üzerine bal veya sıcak ekmeğe sürerek tükettiğimiz gibi yemeklerimizde de kullanmaktayız. Yemekler çok güzel bir lezzet vermektedir.

Yöresel ürünler alanında en önemli ürünlerimiz arasında olan Urfa Sade Yağı kendimiz kendi hayvanlarımızdan yapıyoruz. Tamamen doğal hiç bir katkı maddesi katılmadan organik olarak yapıyoruz.

sade yağ fiyat

Sade yağı fiyatı öncelikle koyun ve inek sade yağı olarak değişmektedir. Hakiki koyun sade yağı bulmanız neredeyse imkansız kg fiyatı 150 tl arasındadır. İnek sade yağı ise 90-100 tl arasında değişmektedir.

sade yağ nasıl yapılır

Tereyağı çıkarıldıktan sonra üzerine tuz eklenip dinlendiriliyor. Sonrasında odun ateşinde eritiliyor. Tuz altta kalıyor, üzerinde de hafif oluşan ayran çıkıyor. İkisini süzdükten sonra buzdolabına alıyoruz.

sade yağ nerede satılır

Sade yağ, hayvancılığın gelişmiş olduğu illerde satılmaktadır. Sitemiz gibi yöresel ürünler satılan yerlerden alabilirsiniz.

sade yağ nasıl saklanır

Sade yağı buzdolabında bekletmeniz gerekiyor. açıkta kalması halinde eriyecektir.

Siyah isotun faydaları nelerdir?

Siyah isotun faydaları nelerdir? İnsan sağlığına çok faydalı olan, Bağışıklık sistemini güçlendiren bir baharat çeşidi olan isot, Sağlığa çok yararlıdır. Bu yazımızda Siyah isot ve diğer isot çeşitleri üzerine hazırladığımız yazıyı sunuyoruz.

Siyah İsot Nedir?

Siyah İsot Nedir? İsot bir baharat çeşidi olup pul biberin atasıdır. Organik halidir. Pul biber bizi dizi fabrikasyon veya katkı maddesi eklenerek elde edilirken isot tamamen doğal bir organik olarak üretilmektedir. Tabi Hakiki isotu bulmanız gerekiyor.

Hakiki isot Urfa‘dam başka bir yerden alınmaz, Bunun nedeni asıl üretim merkezi Urfa ve tamamen ev yapımı olduğu için fabrikasyon üretim olmadığından dolayı az üretimi yapılmaktadır. Bu nedenle güvendiğin kişilerden almanızı tavsiye ediyoru. Bu yazımızda isot nedir ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Siyah isot, Normal isota göre güneşte daha fazla bekletilen terletilen bir baharat çeşididir. Diğer isotlarda farkı, Kırmızı (ipek) isot güneş görmeden kurutulurken, Mor güneşte 1-2 gün kurutulmaktadır. Siyah isot isot güneşte 3 ile 5 gün arasında terletilerek güneşte kurutulmaktadır.

Ancak bu işlem ile ilgili bir çok hile de bulunmaktadır. Örneğin çabuk siyahlaşması için poşetlere konuyor. Bu işlem sağlığa zararlı bir işlemdir. Kanserojen maddelere rastlandığı bulunmuştur. Karartma yani güneşte terletme işlemi fazla olmamakla beraber poşet kullanımı kaldırılması halinde herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Siyah İsotun Faydaları Nelerdir?

Siyah İsotun Faydaları Nelerdir?

Metabolizma hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. İçerisinde bulunan özel maddeler ile sağlıklı ve düzenli çalışan bir metabolizmayı tetiklemektedir

Hekim onayı alınarak metabolizma hızlandırmak için kullanılabilir.

Formda bir vücut için önerilen diyet ile birlikte  destekleyici doğal bir ürün olarak zayıflama konusunda özel bir fayda ortaya koymaktadır.

Urfa isotu sahip olduğu özel renginden dolayı içerisinde güçlü bir antioksidan barındırmaktadır. Sağlık için büyük öneme sahip bu oksidanla, çeşitli hastalıların oluşumunu engellemektedir.

Urfa İsotu aynı zamanda   anti bakteriyel içerikli doğal bir üründür. Bu sebeple bazı kanser hastalıklarını zararlı hücreleri yok edebilme özelliği sayesinde bertaraf edebilme özelliğine sahiptir. Kullanım öncesi hekim onayı alınması gerekmektedir.

Urfa İsotu, özellikle kemik gelişimini destekleyici bir faydaya sahiptir. Bu nedenle özellikle gebe kadınların ve emzikli kadınların tüketmesi tavsiye edilir.  Kaslarda ve kemiklerde ödem oluşmasını engellemektedir.

Urfa isotu, şeker oranını dengeleme faydası sağlamaktadır. Kanda bulunan şekeri, istenen seviyelerde tutabilme özelliği ile bilinmektedir. Bu sebeple şeker hastası kişilerin doktor onayını aldıktan sonra tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Urfa isotu, az önce bahsettiğimiz gibi antioksidan özelliği ile damar sağlığı için büyük fayda sağlamaktadır. Damar sertleşmesini ve tıkanmalarını engellediği ortaya çıkmaktadır.

Urfa isotu, kalp sağlığı bakımından da büyük fayda sağlamaktadır.

Urfa isotu, ölü hücreleri yenileme özelliğine de sahiptir. Yine kanserli hücreler ile savaştığı bilinmektedir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilmek adına İsot belli aralıklar ile düzenli olarak tüketilmelidir. Birtakım hastalıkları olan kişilerin hekim onayı almadan kullanmaması tavsiye edilmektedir.

Urfa isotu faydaları bakımından sağlığa büyük katkılar sağlamaktadır. Düzenli ve doktor onayı ile doğru bir biçimde kullanıldığında çeşitli hastalıkların tedavisine destek olmaktadır. Hem lezzet bakımından yemek kültürüne özle bir tat kazandırmaktadır. Hem de sağlığınızın destekçisi olarak mutfaklarınızdaki yerini almasını sağlayabilirsiniz.

 1. Siyah İsotun faydaları nedir?

  Metabolizma hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. İçerisinde bulunan özel maddeler ile sağlıklı ve düzenli çalışan bir metabolizmayı tetiklemektedir

 2. Siyah isot hangi yemeklerde kullanılır

  Çiğ köfte, Salata ve tüm yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

 3. İsotlu yoğurt zayıflatırmı

  evet, İsot diyeti olarak bilinen bir yöntemdir. Yoğurtla yapılan kür zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

 4. Siyah İsot nasıl Yapılır

  Güneşte terletilip siyah rengini alana kadar bekletilen sonra çekilmesi sonrasında elde edilmektedir.

Nar ekşisi kalorisi ne kadar

Nar ekşisi kalorisi ne kadar, Nar Ekşisi ev yapımı ve sos olarak ayrılmaktadır. Bu yazımızda ev yapımı nar ekşisi kalorisi ile ilgili olacak. Çünkü biz ev yapımı nar ekşisi satışı yapıyoruz.

Nar ekşisi kalorisi
Nar ekşisi kalorisi

Nar ekşisi kalorisi?

Nar ekşisi kalorisi, 1 tatlı kaşığı nar ekşisinde, Nar ekşisinin yoğunluğuna göre 1 15 kcal ile 20 kcal arasında değişmektedir. Ev yapımı nar ekşisi yoğunluğu yani içerisinde bulunan nar suyu oranına göre değiştiği için ne bir kalori değeri verilmiyor. Nar ekşisi kaç kalori sorusu bu nedenle tahmini bir değer olmaktadır. Ortalama olarak 1 tatlı kaşığı nar ekşisi 15-20 Kcal olmaktadır.

Nar ekşisi kalorisi ne kadar

1 tatlı kaşığı nar ekşisinde, Nar ekşisinin yoğunluğuna göre 1 15 kcal ile 20 kcal arasında değişmektedir

Nar ekşisi kilo aldırır mı?

Hayır tam aksine kilo verdirmektedir.

nar ekşisi kalori değeri

rtalama olarak 1 tatlı kaşığı nar ekşisi 15-20 Kcal olmaktadır.

En iyi domates salçası

Ev salça yapımı: Harika Tarif

Ev salça yapımı nasıl yapılır? Fabrikasyon salça sosları yerine evde salça yapımı güneşte nasıl yapılacağı ile ilgili sizlere bu yazıyı hazırladık. ev salçası yapımı ile artık salça yapmayı öğrenmekle beraber sosları tüketmeyeceksiniz.

Ev Salça Yapımı Tarifi

Ev Salça Yapımı Tarifi
Ev Salça Yapımı Tarifi

Ev Salça Yapımı Tarifi Öncelikle domates salçası mı biber salçası mı yapacaksınız bunun kararını siz verin ve ben kaynamış domates salçası nasıl yapılır? sorusu yerine en iyi domates salçası yapımını anlatacam. Bizler her yıl tona yakın salça yapıyoruz. Bu salçaların bir kısmını ev için kullanırken kalan kısmını da siz değerli ev yapımı salça isteyen müşterilerimize gönderiyoruz.

Ev yapımı salça güneşte yapılan salçadır. Evde salça yapımı güneşte kurutulan salçadır. Kaynamış salça yaparsanız çok kolaydır ancak kaynatırken salçanın içerisinde ki bir çok yararlı vitamini yok etmektesiniz. Bizler Urfa’da kesinlikle kaynamış domates salçası yapmayız. Salçalarımın hepsi güneşte kurutularak yapılmaktadır.

Evde salça yapımı güneşte

Evde salça yapımı güneşte, Öncelikle kendi tarlamızda yetiştirdiğimiz sebzelerden yapmaktayız. Eğer böyle bir imkanınız yoksa pazardan veya halden aldığınız domatesleri kullanabilirsiniz. Aldığınız domatesleri iyice yıkadıktan sonra rastgele parçalıyoruz. Parçaladıktan sonra makarna süzgeci üzerinden sıkıyoruz. Bu şekilde domatesin suyu çıkmakla domates tohumları süzgecin üzerinden kalıyor.

Evde salça yapımı güneşte olduğu zaman süreç çok eğlenceli olmaktadır. Suyunu aldıktan sonra bizim buralarda damlarda kurutmaktayız. Eğer böyle bir imkanınız yoksa güneş gören balkonda bu işlemi yapabilirsiniz. domates suyunu çok ince olacak şekilde tepsilere diziyoruz, Güneşin yoğunluğuna göre o salça kurumaya başlayacaktır. Kurumaya başladıktan sonra kaşık yardımı ile üzerinde ki tozları alıp sabah akşam karıştırıyoruz.

En İyi Domates Salçası Nasıl Yapılır?

En İyi Domates Salçası Nasıl Yapılır? Domates salçası güneşte o kadar güzel oluyor ki istediğiniz rengi vermek size kalmış, Dilerseniz tam kırmızı iken, Veya daha da koyu yapabilirsiniz. Resimde gördüğünüz salça bizim tarafımızdan yapılmıştır.

En iyi domates salçası
En iyi domates salçası

En iyi domates salçası sizin zevkinize göre renklendirebileceğiniz bir salçadır. Bizler güneşte genelde koyu kırmızı tercih ediyoruz. Bunun nedeni fabrikasyonları kırmızı olmasından dolayı mı? diye sorarsanız hayır daha iyi pişmektedir. Ev salça yapımı ile yemeklerimiz daha lezzetli olmaktadır. Tuz olarak kaya tuzu kullanmaktayız.

Evde domates salçası nasıl yapabilirim

Evde domates salçası nasıl yapabilirim
Evde domates salçası nasıl yapabilirim

Evde domates salçası nasıl yapabilirim? Yukarıda belirttiğimiz gibi yapabilirsiniz. Kaynamış salça yerine güneşte kurutarak salça yapmaktayız. Burada ki en püf nokta ise salça’nın sabah akşam karıştırılmasıdır. Eğer koyu bir renk almasını istiyorsanız karıştırma işlemini biraz fazla zaman aralığı ile yapın. Örneğin rengin koyulaşmasını bekleyin. Koyulaştıktan sonra karıştırırsanız ve bu işlemi bir kaç defa yaparsanız koyu bir renk elde edersiniz.

Evde domates salçası nasıl yapabilirim

Çok kolay bir şekilde, Domatesleri yıkayıp, Suyunu güneşte kurutarak yapabilirsiniz. Sitemizde detaylı bilgiye rastlayabilirsiniz.

En İyi Domates Salçası Hangisidir?

en iyi domates salçası güneşte kurutulan salçadır. Güneş kurutması salça Urfa’dan alınır.

1 kilo domates salçası kaç kilo domatesten çıkar?

1 kilo domatesten genelde 100 gram salça çıkmaktadır.

ocakta domates salçası nasıl yapılır?

salça suyunun kaynatılarak yoğu bir kıvam aldıktan sonra ocaktan alınma işlemidir.

domates salçası kalori değeri nedir?

100 gram domates salçasında 82 kcal bulunmaktadır.

Ev yapımı domates salçası fiyat nedir?

30-45 Tl arasında değişmektedir. Salçanın yoğunluğuna göre fiyat değişmektedir.

Ev Salça Yapımı Tarifi

Biber Salçası Nasıl Saklanır?

Biber Salçası Nasıl Saklanır? Bu sorunun cevabı değişmektedir. Eğer ev yapımı güneş kurutması biber salçası ise serin bir yerde saklayabilirsiniz. Eğer fabrikasyon veya kaynatma biber salçası ise buzdolabına saklamanız gerekiyor aksi takdirde biber salçası bozulabilir.

Biber Salçası Nasıl Saklanır?

Biber Salçası Nasıl Saklanır? Bizim salçalarımız ev yapımı güneş kurutması olduğu için salçayı muhafaza etmek için serin bir yerde güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmesi gerekiyor. Fabrikasyon veya kaynatma salçaların üzerine yağ bırakılmaktadır. Bu şekilde salçanın bozulmaması sağlanır. Saclarımızı incelmek için ürünlerimizi ziyaret ediniz.

Ev salçası nasıl saklanır

Bizim salçalarımız ev yapımı olduğu için güneş kurutması olması nedeniyle serin bir yerde güneş görmeyecek şekilde saklanır.

Ev yapımı biber salçası kaç yıl dayanır

Bizim salçalarımız genelde bir senede tüketeceğimiz şekilde üretmekteyiz. Ev yapımı biber salçası 1 yıl gibi bir süre dayanırken kaynatma salçaların ömrü oldukça kısadır.

Ev yapımı salça bozulur mu

Eğer sıcak bir ortamda bırakırsanız salça bozulmakla kalmaz aynı zamanda kurtlanabilir. İlgili ayrıntıları yazımızda okuyabilirsiniz.

Biber salçası buzdolabında saklanır mı?

Evet saklanabilir, Eğer kaynatma ise mutlaka buzdolabında saklamanız gerekiyor. Güneş kurutması ise serin bir yer yeterli olmakla beraber dolapta bekletilmesi sorun teşkil etmeyecektir.

Biber salçası dışarıda bozulur mu?

Bulunduğu ortam sıcak ve güneş görüyorsa salça bozulur. Değilse serin bir yer salça bozulmaz.

Biber Salçası Kalori Değeri Nedir?

Biber Salçası Kalori Değeri Nedir?

Biber Salçası Kalori Değeri Nedir? Biber salçası fabrikasyon ve ev yapımı olarak değişmektedir. Tabi Kalori değeri de değişmektedir. Biber salçası kilo yapar mı soruları da bize gelmektedir. Hakiki biber salçasında kalori değeri düşük olmakla beraber sağlığa yararlıdır.

Biber Salçası Kalori Değeri Nedir?

Biber Salçası Kalori Değeri Nedir? 100 gram biber salçasında 126 Kcal bulunmaktadır. Düşük kalori değerine sahip biber salçası sağlığa oldukça yararlı olmakla beraber yemeklerinize harika lezzetler katmaktadır.

Biber Salçası Kalori Değeri Nedir?
Biber Salçası Kalori Değeri Nedir?

Biber salçası kilo yapar mı?

Biber salçası kilo yapar mı? Hayır kilo yapmak aksine diyetisyenler kilo vermek için biber salçası tavsiyesinden bulunuyor. Biber salçasını yemeklerinizde kullanabileceğiniz gibi kahvaltıda ekmeğe sürerek ve yumurta kırarakta tüketebilirsiniz. Tabi bunun için Urfa Biber salçası almalısınız. Güneş kurusu olan salça içerisinde hiç bir katkı maddesi bulunmamaktadır.

Biber salçası kalori değeri ile ilgili yazımızda ürünlerimiz olan tatlı biber salçası ve acı biber salçası ürünlerine buradan bakabilirsiniz.

1 kaşık biber salçası kaç kalori?

100 gram salçada 126 kcal bulunurken, 15 gram salça da ise 19 kalori bulunmaktadır.

Biber salçası kac kalori?

100 gram biber salçasında 126 Kcal bulunmaktadır.

Salçada kalori var mı?

Evet var ancak çok düşük bir kalori değerine sahiptir.

Salçalı yemekler kilo aldırır mı?

Tam tersine kilo verdirir. Diyetisyenler özellikle biber salçasını kilo vermek için tavsiye etmektedir.

Tatlı Biber Salçası Kalori

100 gram salçada 126 kcal bulunurken, 15 gram salça da ise 19 kalori bulunmaktadır.

Ev yapımı biber salçası kaç kalori?

100 gram salçada 126 kcal bulunurken, 15 gram salça da ise 19 kalori bulunmaktadır.